Çalışma İzni Harç Ve Değerli Kağıt Bedeli 2023 Yılı

Çalışma İzni 2023 Harç Tutarları

Çalışma İzni Harç Ve Değerli Kağıt Bedeli 2023 Yılı

Çalışma İzni Harç Ve Değerli Kağıt Bedeli 2023 Yılı Türkiye’de çalışma izni almak için ödemesi gereken ücretlerdir. Bu ücretler çalışma izni başvurunuzun değerlendirilmesi, işleme alınması ve onaylanması gibi işlemler için alınan ücretlerdir. Bu ücretler, yabancı vatandaşların çalışma izni türüne göre değişebilir. Çalışma izni harç ve değerli kağıt bedelinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz

Yabancı çalışma izni 2023 yılı harç değerli kağıt bedelini eksiksiz yatırmanız gerekmektedir.Cumhurbaşkanlığının 7 Temmuz 2023 tarihli ve 3232241 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7344 sayılı Kararnamesi ile 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı tarifelerde yer alan ve 2023 yılında uygulanan maktu harç tutarları %50 oranında artırılmıştır. 08.07.2023 tarihinden itibaren geçerli olacak 2023 yılı Çalışma İzni Belgesi Harçları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

492 sayılı Harçlar Kanunu hükümleri uyarınca; harç bedellerinin belgenin düzenlendiği tarihte geçerli olan harç tutarlarına göre tahsil edilmesi gerektiğinden, talep edilen çalışma izin harcının aşağıda belirtilen tutarlar üzerinden yatırılması gerekmektedir.

Önerilen Ödeme Yöntemi
Ödemelerinizi https://ivd.gib.gov.tr/ adresi üzerinde bulunan “Referans Numarası İle Ödeme” ekranından, kurum adını “Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü” olarak seçip 99 ile başlayan T.C Yabancı Kimlik Numaranız ve İşlem Referans Numarası bilgilerinizi kullanarak yapabilirsiniz.

Alternatif Ödeme Yöntemi
Harç ve Değerli Kağıt Bedeli ödemelerinizi vergi dairelerinden ve bankaların şube veya internet bankacılığı kanallarından ödeyebilirsiniz.

İZİN TÜRÜ SÜRE :Süreli /1 yıla kadar (1 yıl dahil): Süreli Çalışma İzin Belgesi Harç Tutarı : 4.635,30 TL

İZİN TÜRÜ SÜRE :Süreli /1 yıldan fazla ve 2 yıl : Süreli Çalışma İzin Belgesi Harç Tutarı : 9.270,60 TL

İZİN TÜRÜ SÜRE :Süreli /2 yıldan fazla ve 3 yıl : Süreli Çalışma İzin Belgesi Harç Tutarı : 13.905,90 TL

İZİN TÜRÜ SÜRE :Süresiz Çalışma İzin Belgesi Harç Tutarı : 46.371,70 TL

İZİN TÜRÜ SÜRE :Bağımsız Çalışma İzin Belgesi Harç Tutarı : 46.371,70 TL

İZİN TÜRÜ SÜRE :Geçici Koruma Çalışma İzni / 1 Yıl : Geçici Koruma Çalışma İzin Belgesi Harç Tutarı: 1.724,40 TL

 

İZİN TÜRÜ SÜRE : Değerli Kağıt Bedeli: 356.00 TL

2023 Değerli Kağıt Bedeli

 

Çalışma izin belgesi kaybedildiğinde yeniden basılması için daha önce tahsil edilen harcın yarısı kadar harç tahsili yapılır.

Geçici Koruma Çalışma İzni Harcı bir önceki yılın harcı yeniden değerleme oranında artırılarak hesaplanır.

  Not: Bir yıldan fazla süreli çalışma izinlerinde her yıl için 3090,20 TL harç alınır.

 

Yabancı Çalışma İzni İlgili Banka Şubeleri

Yabancıların çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedeli için yatırılması gereken tutarlar aşağıda belirtilen banka şubelerine yatırılacaktır.

Mükellefler, 492 Sayılı Harçlar Kanunu gereğince çalışma izni verilecek yabancıya ait 99 ile başlayan T.C. Yabancı Kimlik Numarası ibrazı ile aşağıdaki banka şubelerine başvurarak; yabancılara verilecek çalışma izin belgesi için talep edilmiş bulunan çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedeli ödemesi yapmak istediğini beyan edecektir.

Ödemeler bankalarda bulunan Maliye Bakanlığına ait aşağıdaki hesap numaralarına yatırılacaktır. Bu kapsamda;

– Çalışma izni harç tutarı 9130 kodlu hesaba,

– Değerli Kâğıt Bedeli ise 9267 kodlu hesaba ayrı ayrı makbuzlarla yatırılacaktır.

Yabancıya ait. Yabancı Kimlik Numarasının belirtilmemesi halinde bankalarca tahsilat yapılamayacaktır. Harç tutarları yatırılırken Bankaya harç tutarı dışında herhangi bir havale veya benzeri masraf ödenmeyecektir.

Harç ödemesi yapılabilecek Bankalar:

– T.C. Ziraat Bankası

– T. Vakıflar Bankası

– T. Halk Bankası

Belirtilen bankaların şubeleri haricinde başka bir bankaya, vergi dairelerine veya internet üzerinden yapılan ödemeler geçerli kabul edilmeyecektir.

Bildirim tarihinden itibaren 30 gün içinde istenilen harç ve değerli kâğıt bedelinin yatırılmaması halinde çalışma izin başvurusu işlemden kaldırılmaktadır.

      NOT: Kaybolduğu bildirilerek yenilenmesi talep edilen çalışma izin belgesi ve çalışma izni muafiyetlerinden güncel çalışma izni harç bedelinin yarısı ve güncel değerli kâğıt bedeli tam olarak alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button