KISA DÖNEM İKAMET İZNİ

KISA DÖNEM İKAMET İZNİ (İLK BAŞVURU)

KISA DÖNEM İKAMET İZNİ

Kısa dönem ikamet izni ilk başvuru veya vize muafiyet süresinden fazla ya da 90 günden fazla kalacak yabancıların ikamet iznine başvurması gereklidir. İkamet izni başvurusu yapmak isteyenlerin ilk olarak https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresine girmeleri gerekmektedir.Ayrıca göç idaresinin web adresi olan https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresinde bulunan e-ikamet sekmesi tıklanarak da ilgili adrese ulaşabilir başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce başvuruda bulunacağınız Bilgisayarda son 6 ayda çekilmiş solu beyaz ve biyometrik bir fotoğrafınızı dijital olarak bulunduğundan emin olunuz adrese girdikten sonra ana sayfada sağ üst tarafta dil seçeneklerinin olduğu görülmektedir bu bölümden kendiniz için uygun dili seçebilirsiniz.

Ekranın sol alt köşesinde istenen belgeler kısmı bulunmakta olup başvuruya başlamadan önce buradan başvuruda bulunacağız ikamet izni türü ile ilgili hangi belgelerin istendiği ve bu belgelerin detaylı açıklaması ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Turizm amaçlı kısa dönem ikamet izni başvurusu anlatıldığı için ekranda bulunan ilk kez ikamet izni başvurusu yapıyorum sekmesi takılan malı ve daha sonra geri bir başvuru yapmak istiyorum sekmesi tıklanma adıdır kısa dönem ikamet izni ilk başvuru Bu videoda ilk kez Turizm amaçlı kısa dönem ikamet izni başvurusu anlatıldığı için ekranda bulunan ilk kez ikamet izni başvurusu yapıyorum sekmesi tıklanmalı ve daha sonra yeni bir başvuru yapmak istiyorum sekmesi tıklanmalıdır.

Açılan ekran ön kayıt formu olup bu ekranda verilen bilgiler daha sonraki ekranlarda değiştirilemeyeceği için dikkatli ve doğru girilmelidir ve önemle belirtmek gerekir ki bu sayfanın ve daha sonraki açılan sayfaların sol üst kısmında bilgi ekranı olup bu bilgi ekranlarının her sayfada dikkatlice okunması gerekmektedir Ekranın sol alt köşesinde de belirtildiği üzere kırmızı ile yazılan alanların doldurulması zorunludur diğer alanların doldurulması İsteğe bağlıdır adı pasaportunuzda Adı hanesinde yer alan bilgidir soyadınız bir pasaportunuzda isminiz tek kelime olarak düzenlenmiş soyadı kısmına da adınızı yazınız soyadı pasaportunuzda soyadı hanesinde yer alan bilgidir pasaportunuzda soyadı hanesi boş veya yoksa kendimi ülke temsilciliğinden ad veya soyadını gösterir belge temin ediniz ve başvuru belgelerini ekleyiniz.

Doğum tarihi pasaportunuzda kimliğiniz de veya doğum belgenizde doğum tarihi hanesinde yer alan bilgidir baba adı vatandaşı olduğunuzu ülke tarafından verilen kimlik belgesi veya doğum belgesinde baba adı hanesinde yer alan bilgidir. Baba adınıza ilişkin bilgi Yoksa kendimi ülke temsilciliğinizden Baba Adını gösterir belge temin ediniz ve başvuru belgelerini ekleyiniz Anne adı vatandaşı olduğunuzu ülke tarafından verilen kimlik belgesi veya doğum belgesinde Anne adı hanesinde yer alan bilgidir. Parametrelerden birinin seçilmesi zorunludur uyruk kimlik nosu vatandaşı olduğunuz ülke tarafından size tahsis edilen kimlik numarasıdır doldurulması zorunlu bir alan değildir.

Uyruğu şu anda vatandaşı olduğunuz ülkeyi seçiniz pasaport belge numarası ülkeye girişte kullandığınız seyahat belgenize ait numaradır iletişim tercihi iletişim tercih yapılırken cep telefonu numarası veya e-posta seçimi yapılmaktadır başvurunuza devam etmek için gönderilecek doğrulama kodu Seçtiğiniz iletişim tercihinize gönderilmektedir. Bu yüzden kendinize ait bir cep telefonu numarası veya e-posta adresi seçmeniz büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün ilerleyen günlerde sizde daha hızlı iletişim kurması ve bilgilendirme mesajlarını daha sağlıklı alabilmeniz için kendinize ait bir cep telefonu numarası veya e-posta adresi belirtmeliyiz önemlidir.İletişim tercihinize cep telefonu seçmeniz halinde e-posta alanı zorunlu alan olmayıp sadece cep telefonu numaranızı girmeniz yeterlidir cep telefonu kişisel güncel sık kullandığınız mobile telefon numarasıdır. Alanlar doldurulduktan kaydet tuşuna basılacak ve seçtiğiniz iletişim adresine göre doğrulama kodu gelecektir telefonunuza veya mailinize gelen doğrulama kodu ile beraber başvuru numarasını ikamet izni işlemleriniz sonuçlanana kadar muhafaza etmeniz önemlidir.

Telefonunuza gelen doğrulama kodunu 180 saniye içinde alana girmeli ve başvuru yap devam et butonuna tıklamalısınız daha sonra çıkacak ekrandan başvurulacak ikamet yerine türü seçilmelidir. Kısa dönem ikamet izni başvurusunun seçiyoruz kısa dönem ikamet izni ilk başvuru ikamet izni başvurusu seçildikten sonra çıkan ilk sayfa kişi bilgileri sayfası olmakta ve bu sayfaya daha önce ön kayıt formunda doldurduğumuz bilgiler hazır olarak gelmektedir ön kayıt esnasında doldurulup buraya aktarılan bilgilerin değişmesi gerekmektedir değiştirildiği takdirde başvurunuz tamamlanamıyor. Bu alanda Yine kırmızı punto ile yazılan alanlar zorunludur yabancı kimlik numarası Türkiye Cumhuriyeti tarafından size tahsis edilen ve 99 la başlayan kimlik numarasıdır. Zorunlu alan olmayıp daha önce varsa gelebilirsiniz önceki soyadı değişmişse önceki soyadınız değişmemiş boş bırakınız fotoğraf son 6 ayda çekilmiş onu beyaz ve biyometrik bir fotoğrafınızı dijital olarak yüklenmesi gerekmektedir.

Daha sonra ileri tuşuna basılacak ve kişi bilgileri 2 sayfasına geçilecektir Bu sayfada yine o formda doldurulan bilgiler dolu olarak gelmekte olup kırmızı alanlar zorunlu alanlardır medeni hal parametrelerden birini seçiniz Özel İhtiyaç durumu engelli hamile yaşlı veya refakatsiz çocuklar için doldurulması gereken alandır doldurulması zorunlu değildir. Uyruk kimlik numarası vatandaşı olduğunuz ülke tarafından size verilen kimlik belgesinde yazan numaradır doldurulması zorunlu değildir. Diğer uyruğu çifte vatandaşlık durumunda sonradan vatandaşı olduğunuzu ülkedir doldurulması zorunlu değildir doğumdaki uyruğu doğum sırasındaki uyruğunuz da seçiniz doğum yeri pasaportunuzda kimliğinizle veya doğum belgenizdeki doğum yeri hanesinde yer alan bilgidir doldurulması zorunlu değildir.

Doğum yeri Ülkesi doğum yerinize sınırlarında bulunduğu ülkedir kan grubu zorunlu alan değildir kep adresi PTT tarafından verilen kayıtlı elektronik posta adresidir doldurulması zorunlu olan değildir anne T.C. vatandaşı başvuruda bulunan yabancının annesinin Türk vatandaşı olup olmadığına dair sorudur.Baba vatandaşı başvuruda bulunan yabancının babasının Türk vatandaşı olup olmadığına dair sorudur vatandaşı başvuruda bulunan yabancının eşinin Türk vatandaşı olup olmadığına dair sorudur yine sayfa doldurulduktan Sonra ileri tuşuna basılıp bir sonraki seyahat belgesi bilgilerine geçilecektir. Kısa dönem ikamet izni uzatma başvurusu Bu sayfada ülkemize gelmeden önce Daimi olarak Bulunduğunuz ülkedeki bilgiler sorulmaktadır. Ülke daha yeni olarak ikamet ettiğiniz vatandaşı olduğunuz ülkedir şehir daha yeni olarak ikamet ettiğiniz şehirdir posta kodu Daimi olarak ikamet ettiğiniz bölgeye ait posta kodudur bilmiyorsanız veya yoksa boş bırakınız doldurulması zorunlu değildir. Açık adres cadde sokak Mahalle dış kapı iç kapı numarasını içeren açık adres bir telefon bir kişisel güncel sık Kullandığınız telefon numaranızdır bu bil veya sabit bir numara olabilir Telefon iki varsa Diğer telefon mobil veya sabit bir numara olabilir doldurulması zorunlu değildir.

E-posta kişisel elektronik posta adresinizdir. Sayfa doldurulduktan Sonra ileri tuşuna basılacak ve Türkiye iletişim bilgileri sayfasına geçirecektir bu sayfa önemli olup önceki alırken beyan ettiğiniz bilgilerden herhangi birinin değişmesi halinde randevuya yönlendirecektir il ülkemizde kalacağınızı indir önceki ikamet yazınız ile farklı bir il olması halinde randevuya yönlendirileceksiniz ilçe ülkemizde kalacağınız ilçedir önceki ikamet izle İzle farklı bir ilçe olması halinde randevuya yönlendirileceksiniz.

Mahalle köy ülkemizde kalacağınız Mahalle veya köy bağlıdır Cadde ülkemizde kalacağınız cadde sokak Bulvar Meydan bilgisidir bina ülkemizde kalacağınız binayı gelişkin numara veya isimdir bağımsız bölüm ülkemizde kalacağınız bağımsız bölüm bilgisidir veya daire numarasıdır telefon bir kişisel güncel sık Kullandığınız telefon numaranız Mobil 1 numara olmalıdır telefon 2 varsa diğer numaranız mobil veya sabit bir numara olabilir e-posta kişisel elektronik posta adresinizdir.
Kısa dönem ikamet izni ilk başvuru durumu kısmına çalışan ibaresini seçmeniz halinde diğer alanlar doldurulması zorunlu alan haline girecektir çalışan kısmını seçmeniz halinde ülkemizde çalışmak için çalışma izni sahibi olmanızın gerekli olduğunu bilmelisiniz çalışmıyor ibaresi seçilmesi halinde diğer alanlar zorunlu alan olmayıp doldurmadan ileri diyerek öğrenim bilgileri son mezuniyet ekranına geçirebilir bu Ekranda en son mezun olunan öğrenim bilgileri sorulmaktadır hiçbir alanın doldurulması zor olmayıp ileri tuşuna basılarak öğrenim bilgileri devam eden öğrencilik bilgileri ekranı açılmaktadır devam eden bir öğrencilerinizin bulunmaması halinde Bu sayfada hiçbir alanı doldurmadan ileri diyerek devam edebilirsiniz sayfa doldurulduktan Sonra ileri tuşuna basılacak ve gelir bilgileri sayfasına geçirecektir.Gelir bilgileri sayfasında bir gelir aralığı seçildiği takdirde diğer alanlar zorunlu olacak gelirin yok işaretlenmesi halinde diğer alanlar zorunlu olmayacaktır.

Gelir bilgileri sayfası doldurulduktan sonra ileri tuşuna basılacak ve sigorta bilgileri sayfasına geçirecektir Bu sayfada ne tür bir sigorta yaptığınıza dair bilgiler sorulmaktadır sağlık sigortası türü kalacağını süreyi kapsayan geçerli Sağlık sigortanızı Uygun parametreyi seçiniz sağlık sigortası geçerlilik tarihi özel sağlık sigortası parametresinin seçilmesi halinde sigorta sürenizin son günüdür ikamet izni süreniz sağlık sigortası süreniz dar uzun olamaz sigorta şirketi Kurumu sağlık sigortanızı yaptırdığınız sigorta şirketini ifade eder özel sağlık sigortası sahibi iseniz bu alanı doldurmanız gerekmektedir GSS için SGK ikili Sosyal Güvenlik Anlaşması kapsamında ülkemizin sosyal güvenlik kurumunun yazınız poliçenin sağlık sigortası poliçenizin numarasıdır sigorta bilgileri sayfası doldurulduktan Sonra ileri tuşuna basılacak ve kısa dönem beyan bilgileri sayfasına geçirecektir

Kısa dönem ikamet izni ilk başvuru sigorta bilgileri

Kısa dönem ikamet izni ilk başvuru sigorta bilgileri sayfası doldurulduktan Sonra ileri tuşuna basılacak ve kısa dönem beyan bilgileri sayfasına geçirecektir kırmızı punto ile yazılan yazıların işaretlenmesi zorunludur kırmızı punto ile yazılmayan siyah puntolu beyanlar zorunlu olmayıp söz konusu beyanlar doğruysa seçilmeli açıklaması mutlaka yazılmalıdır beyan bilgileri sayfası doldurulduktan sonra ileri tuşuna basılacak ve kısa dönem ikamet izni bilgileri sayfasına geçirecektir nedeni Turizm amaçlı kısa dönem ikamet izni başvurusu yaptığımız için Turizm amaçlı kalacakları seçiyoruz kalış dediğini açıklaması doldurulması zorunlu olmayıp İsteğe bağlıdır Talep edilen süre talep ettiğiniz ikamet izni 3 ay 6 ay 1 yıl gibi pasaportunuzun veya sağlık sigortanızı süresinden fazla olamaz Türkiye’ye muhtemel giriş tarihi Türkiye’ye muhtemel giriş tarihiniz olup doldurulması zorunlu değildir.

Tarif edilen başlangıç tarihi suresinin başlangıç tarihidir.Talep edilen bitiş tarihi talep ettiğiniz ikamet izni süresinin bitiş tarihidir ve otomatik olarak gelmektedir en son aşağıda bulunan Okudum anladım kabul ediyorum kutucuğu işaret ederek tamamla tuşuna basılmalıdır kısa dönem ikamet izni ilk başvuru belge türü ülkeye girişte kullandığınız seyahat belgesi için aşağıdakilerden uygun parametreyi seçiniz düzenleme tarihi ülkeye girişte kullandığınız seyahat belgenizin düzenlendiği tarihtir geçerlilik tarihi ülkeye girişte kullandığınız seyahat belgenizin geçerli olduğu en son tarihtir bitiş tarihinden 60 gün daha fazla süreli pasaportunuzun bulunması gerekmektedir belge no ülkeye girişte kullandığınız seyahat belgenize ait numaradır veren ülke ülkeye girişte kullandığınız seyahat belgenize düzenleyen ülkedir veren makam ülkeye girişte kullandığınız seyahat belgenizi düzenleyen ülkeniz makamıdır seyahat belgeniz üzerinde Bu alanın bulunmaması halinde ilgili makam ifadesini giriniz yine sayfa doldurulduktan;

Sonra ileri tuşuna basılıp bir sonraki yabancı odana başvuruda bulunan sayfasına geçilecektir kişi kendi adına başvuru yapıyorsa ilk alan seçilmeli kişinin adına vekili Vasisi ve velisi başvuru yapıyorsa ikinci alan seçilmelidir kısa dönem ikamet izni ilk başvuru daha sonra gelen ekranda bilgileri güncelle randevu tarihi al Değiştir ve başvuruya iptal et seçenekleri aktif olarak görülmektedir güncellenecek bir bilgi yoksa randevu tarihi al Değiştir butonu seçilmeli randevu alacak kişi bilgisi ekranından kişinin kendisi için mi yoksa birden fazla kişi için mi randevu alınacağı seçilmelidir biz bu başvuruda kendiniz için başvuru yap sekmesinin seçeceğiz devam et tuşuna bastıktan sonra yani bu bilgileri ekranı gelecek ve öncelikleri randevu yeri seçilecektir ikamet ettiğimiz ili Ankara seçtiğimiz için randevu yerinde sadece Ankara çıkmaktadır.

Bu yüzden Ankara’yı seçeceğiz daha sonra çıkacak takvimden Sizin için uygun randevu gününü seçtikten sonra sağda çıkan saat dilimlerinden yine aynı tarih için hangi saat dilimi uygunsa o seçilmiş olduğunuz randevu tarihi ve zamanı ekranda belirtildikten sonra Randevu al seçeneği tıklanacak ve çıkan ekrandan başvuru formunu yazdır sekmesi tıklanacaktır.

Başvuru formunu Yazdığınız takdirde başvurunuz tamamlanmış sayılır ve daha sonra herhangi bir değişiklik yapamazsınız başvuru formunun çıktısını mutlaka almalı ve aldığınız bu formu imzalama mısınız randevu gününe kadar bu formda ülkemizde yasal olarak kalabilirsiniz çıktısını aldığınız başvuru formunun alt kısmında randevu gününde İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne getirmeniz gereken belgeler açık bir şekilde yazmakta olup bu belgelerle randevu gün ve saatinde İl Göç İdaresi Müdürlüğünde bulunmanız gerekmektedir.

Ayrıca başvuru formunu yazdırdıktan sonra ilgili ekranda ödeme yap isteğe bağlı butonu bulunmakta olup bu buton kullanılarak ikamet izni harcı veya kart bedelleri sanal pos sistemi kullanılarak kredi kartı ile ödenebilir sanal pos ödeme yapmanız halinde maliye veznelerinden veya banka şubelerinden de ödeme yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button