Yabancı Bakıcı Çalışma İzni

Yabancı Bakıcı Çalışma İzni

Yabancı Bakıcı Çalışma İzni

Yabancı bakıcı çalışma izni Türkiye’de yabancı bakıcı olarak çalışabilmek için kişinin öncelikle çalışma bakanlığından alması gereken izindir.Türkiye’ de yatılı ve normal olarak çoçuk bakıcısı, hasta Bakımı, yaşlı bakımı, hasta ve yaşlı refakatçisi, engelli bakımı görevlerinde yabancılar çalıştırılması için yabancıya çalışma izni başvurusu yapılmalıdır. Ev hizmetlerinde yabancı bakıcı çalışma izni alma süreci yabancının statüsüne göre ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Yabancı Bakıcının kişinin menşe ülkesi ve Türk hükümetinin özel gereksinimleri. Tipik olarak, süreç, geçerli bir pasaport, eğitim ve öğretim kanıtı ve sabıka kaydı kontrolü gibi çeşitli belgelerin sunulmasını içerecektir. Yabancı bakıcının işvereni Yabancı bakıcılar için çalışma izni kural ve düzenlemelerinin zaman içinde değişebileceğini belirtmekte fayda vardır.

Türkiye vatandaşı olmayan ancak ülkede çocuklara, yaşlılara veya engellilere bakıcı olarak çalışan bir kişiyi ifade eder. Yabancı bir bakıcının rolü, yemek pişirme, temizlik ve refakatçilik sağlama gibi görevleri içerir.

Yabancı Bakıcı Çalıştırma Şartları

Türkiye’de yabancı bakıcı çalıştırmak için gerekli olabilecek koşullardan bazıları şunlardır:

  • Yabancı bakıcı, Türk hükümeti tarafından verilmiş geçerli bir İkamet iznine sahip olmalıdır.
  • Yabancı bakıcının geçerli bir pasaportu olmalı ve Türkiye’ye girişine yasal olarak izin verilmiş olmalıdır.
  • Yabancı bakıcı, iş için gerekli niteliklere ve deneyime sahip olmalı ve eğitim ve öğretimini kanıtlayabilmelidir.
  • Yabancı bakıcı sabıka geçmişi kontrolünden geçmelidir.
  • İşveren, yabancı bakıcıya güvenli ve emniyetli bir yaşam ortamı sağlamalıdır.
  • Yabancı bakıcının yabancı sağlık sigortası kapsamından işveren sorumludur.
  • İşveren, Türkiye’de yabancı işçi çalıştırılmasına ilişkin yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uymak zorundadır.

Yabancı Çocuk Bakıcısı

Türkiye vatandaşı olmayan ancak ülkede çocuklara bakıcı olarak istihdam edilen kişiyi ifade eder. Yabancı bir çocuk bakıcısının rolü, çocuklara bakmak, ev ödevlerine yardım etmek, yemek hazırlamak ve onları okula veya diğer faaliyetlere götürmek gibi görevleri içerebilir. Yabancı bir çocuk bakıcısı tutmanın koşul ve gerekliliklerinin, yaşlılar veya engelli yetişkinler için bir bakıcı çalıştırmanın farklı olabileceğini unutmamak önemlidir ve en son bilgiler için ilgili yetkililere danışmak her zaman en iyisidir.

Yabancı Dadı Ne İş Yapar?

Türkiye vatandaşı olmayan ancak ülkedeki çocuklara bakmak için istihdam edilen kişidir. Yabancı bir dadı tipik olarak çocukların bakımıyla ilgili yemek hazırlamak, ev ödevlerine yardım etmek, giyinmek, banyo yapmak ve oyun zamanını denetlemek gibi çeşitli görevleri yerine getirir. Ayrıca çocukları okula veya diğer etkinliklere götürmekten ve programlarını yönetmekten sorumlu olabilirler. Yabancı bir bakıcının görev ve sorumluluklarının belirli işverene ve çocukların ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir.

Yaşlı Bakıcı Yabancı Çalışma İzni

Yaşlı bakıcı bakımı için yabancı çalışma izni, yaşlı bir kişinin bakımını yürütmek için yabancı personelin çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu izin, genellikle geçici olarak verilir ve bakıcının ülkede kalış süresi boyunca geçerlidir. Başvuruda, bakıcının sağlık durumu, eğitim düzeyi, çalışma deneyimi ve diğer kriterler gibi bilgiler gereklidir.

Türkiye’ de en çok tercih edilen yabancı bakıcı ülkelere göre Filipinli bakıcılar başta olmak üzere Endonezya, Özbekistan, Türkmenistan, Ukrayna, Rusya, Kırgızistan, Gürcistan, İran, Kenya, Malezya ve Nijeryalı bakıcılar yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button