Yabancı Doktor Çalışma İzni

Yabancı Doktor Çalışma İzni

Yabancı Doktor Çalışma İzni

Yabancı doktor çalışma izni almak isteyen yabancılar Sağlık Bakanlığından ön izin belgesi alarak çalışma izni başvurusu yapabilmektedirler.Yabancı doktorlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gerekli izinleri almak koşuluyla Türkiye’de doktor olarak çalışabilir.Yabancı uyruklu doktorların ve hemşirelerin Türkiye’de çalışabilmesi için yabancı çalışma izni alması gerekmektedir.Türkiye’de yabancı doktorların, çalışmak için bir çalışma izni ihtiyaç duyarlar. Bu izinler, Türkiye’de bir doktor olarak çalışmak isteyen yabancı doktorlar için Sağlık Bakanlığı ön izin belgesi almaları gerekmektedir.

Yabancı doktorların, Türkiye’de çalışmak istediği sağlık kuruluşunun onayını alması ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ön izin belgesini almaları gerekir.Yabancı doktorların, Türkiye’ de çalışmak istediği sağlık kuruluşunun onayını almasının yanı sıra Türkiye’de bir çalışma izni almaları gerekir.

Dünya çapında, tıp eğitimi farklı şekillerde verilir ve tıp lisansları farklı şekillerde verilir. Bazı ülkelerde, tıp eğitimi üniversitelerde verilir ve tıp lisansı üniversiteler tarafından verilir. Bazı ülkelerde ise, tıp eğitimi diğer eğitim kurumları tarafından verilir ve tıp lisansı bu kurumlar tarafından verilir.Yabancılar da, ilgili ülkede tıp eğitimi alarak doktor olabilirler. Ancak, yabancıların bir ülkede tıp eğitimi alıp doktor olabilmeleri için, ülkenin eğitim sistemine uygun olmaları ve ülkenin tıp lisansı almak için gereken koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Ayrıca, yabancı doktorların çalışabilecekleri ülkelerde geçerli olan mevzuat ve yönetmeliklere uygun olmaları gerekmektedir.

Türkiye’den Mezun Olan Yabancı Uyruklu Doktorlar ve Hemşireler 

Türkiye’de doktor olmak için öncelikle Türkiye’de bir üniversiteye kabul edilmeniz gerekir. Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler, Türkiye’de bir üniversiteye kabul için Türkçe dil sınavı (YDS) veya Türkçe dil eğitimi (YÖKDİL) veya TÖMER gibi sınavların birini veya daha fazlasını geçmelidir. Ayrıca, Türkiye’de doktor olmak için lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekir.

Türkiye’de doktorluk eğitimi, 6 yıl süren bir lisans eğitimi ve ardından 3 yıl süren bir yüksek lisans eğitiminden oluşur. Doktorluk eğitimini tamamladıktan sonra, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir sınavı (TUS) geçmeniz ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir lisans almanız gerekir. Bu lisans, Türkiye’de doktor olarak çalışmaya yetkilendirir.

Türkiye’den Mezun Olmayan Yabancı Uyruklu Doktorlar ve Hemşireler

Türkiye’den Mezun Olmayan Yabancı Uyruklu Doktorlar ve Hemşireler Türkiye’de doktor olarak çalışmak istediklerinde, ülkelerinde geçerli olan doktorluk lisansının Türkiye’de geçerli olup olmadığını araştırmak ve gerekli izinleri almak gerekir. Bu, ülkenizin Türkiye ile imzalamış olduğu anlaşmalar ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen koşullara bağlıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın yabancı doktorların çalışmasına izin vermesi: Yabancı doktorların Türkiye’de çalışabilmeleri için, Sağlık Bakanlığı’nın onlara ön izin vermesi gerekmektedir. Bu, yabancı doktorların Türkiye’de çalışmaya uygun olduğunu belirtir.

Sağlık Bakanlığı Ön İzin Belgesi Gerekli Evraklar

 • Pasaportunun Türkçe tercümesi
 • İkamet (yerleşim yeri) belgesi
 • Mevcut ikamet kartının fotokopisi
 • Diploma fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Ön izin belgesi talebinde bulunan mesul müdürün dilekçesi
 • Kişinin başvuru dilekçesi
 • Hastane ya da tıp merkezi ile doktor arasında imzalanacak iş  sözleşmesi
 • YÖK denklik belgesi
 • En az B seviyesinde TÖMER (Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi) Türkçe yeterlilik belgesi
 • Kişinin geldiği ülkenin Sağlık Bakanlığı’ndan ya da dış temsilciliğinden, mesleği icra etmesine engel durumların olmadığına yönelik yazı

Sağlık Bakanlığı Ön İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Türkiye’de yerleşik olmaları: Yabancı doktorların Türkiye’de çalışabilmeleri için Türkiye’de yerleşik olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, yabancı doktorlar Türkiye’de yaşamak için bir vize veya ikamet izni almaları gerekmektedir.

Tıbbi eğitimlerini tamamlamış olmaları: Yabancı doktorların Türkiye’de çalışabilmeleri için, Türkiye’de geçerli olan tıbbi eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu, yabancı doktorların Türkiye’de çalışmak için bir lisansa sahip olmaları anlamına gelir.

Türkçe bilmeleri: Yabancı doktorların Türkiye’de çalışabilmeleri için, Türkçe bilmeleri gerekmektedir. Bu, yabancı doktorların hastaları ile iletişim kurabilecek seviyede Türkçe konuşabilmeleri anlamına gelir.En az B düzeyindeki Dil Belgesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri’nden (TÖMER) alınabilir

Yabancı doktorların Türkiye’de çalışabilmeleri için Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir ön izin belgesine ihtiyaçları vardır. Bu belge alınması için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden “Yabancı Doktorlar İçin Ön İzin Başvuru Formu”nu indirin ve doldurun.

Formu doldurduktan sonra, aşağıdaki belgelerin bir fotokopisi ile birlikte göndermeniz gerekmektedir:

 • Pasaport
 • Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve çevrilmiş lisans belgesi
 • İşyeri tarafından verilen çalışma teklifini içeren iş sözleşmesi içeren bir belge
 • Form ve gerekli belgelerin bir fotokopisi ile birlikte, Sağlık Bakanlığı’na posta yoluyla gönderilmelidir.

Sağlık Bakanlığı, form ve belgelerin doğruluğunu kontrol edecek ve eğer tüm belgeler yerinde ise ön izin belgesi verilecektir.

Bu koşulları yerine getirdikten sonra, yabancı doktorlar Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan yabancı doktorların çalışmasına izin verilmesi için bir başvuru yapabilirler. Bu başvuru için, yabancı doktorların aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir:

 • Tıp lisansı – Türkiye Üniversitelerinden mezun olmayan yabancı doktorlardan denklik belgesi talep edilmektedir. Tıp Fakültesi diplomasının denkliği Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, uzmanlık belgelerinin denkliği Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir
 • Türkçe dil sınavı sonucu (TÖMER)
 • İkamet İzni ve pasaport fotokopisi
 • Bu belgelerin yanı sıra, yabancı doktorların Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmaya uygun olduğuna ilişkin bir sağlık raporu da sunmaları gerekmektedir.
 • Özel hastane veya sağlık merkezi ile yabancı hekim arasında yapılacak hizmet sözleşmesi

Yabancı Doktor Çalışma İzni” te bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button