Yabancılar Aşı Sistemine Nasıl Kayıt Yaptıracak

Yabancılar Aşı Sistemine Nasıl Kayıt Yaptıracak

Yabancılar Aşı Sistemine Nasıl Kayıt Yaptıracak

Yabancılar Aşı Sistemine Nasıl Kayıt Yaptıracak Türkiye ‘ de bulunan Yabancı vatandaşlar aşılanıyor artık Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Covid-19 aşısı ulusal uygulama stratejisine göre yürütülen aşılama programı çerçevesinde yerleşik yabancılardan sırası gelenler aşının ilk dozunu yaptırmaya başladı.

Yabancılara ilişkin aşılama konusun da yabancıların mu kim olduğu işte 99 la başlayan T.C. kimlik numaralarının olduğu yabancılara ilişkin de aşılamaları aynı şekilde devam ediyor.Yabancılar Türkiye’de sağlık uygulamalarını ve koronavirüs sürecindeki çalışmaları yaşayan yabancının taleplerine göre aşılama yapılıyor.

Yabancı aşılamada öncelik sırası Türk vatandaşların da olduğu gibi yaş ve diğer özelliklere göre belirleniyor 65 yaş üstü yerleşik yaşayan yabancı nüfusun aşı Hakkı sisteme tanımlanırken kimlik numarası 99 ile başlayan ve talep gelen yabancıların aşılanması na başlanıldı.

Kovid-19 aşısı olacak Türk vatandaşları veya Türkiye’de çalışma veya ikamet izni ile bulunan yabancılar mobil uygulama veya internetin yanı sıra Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyorlar.

Aşı randevusunu sadece kimlik numarası olan kişiler başvuru yapabilir. Eski pasaport sahibi ve yasal durumda olmayan kişiler aşı randevusu alamamaktadır.

Türkiye ‘de yaşayan yabancılar aşı randevusu almak için https://enabiz.gov.tr/ web adresinden aşı randevularını alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button