Yabancılar Türkiye’de Nasıl Vergi Kimlik Numarası Alabilir

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Vergi Kimlik Numarası Alabilir

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Vergi Kimlik Numarası Alabilir?

Türkiye’de yabancılar vergi kimlik numarası almak için ilk olarak Türkiye’de ikamet etmeyi ve Türkiye’de bir vergi dairesine başvuruda bulunmayı gerektirir. Bu başvuru için, yabancıların Türkiye’de ikamet ettiklerine dair bir belge (örneğin, bir ikamet izni veya bir turist vizesi) gerekmektedir.

Başvuru sırasında, yabancıların geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi ile birlikte bir vergi dairesine giderek bir vergi kimlik numarası başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru, yabancıların Türkiye’de yaşadıkları yer, ikamet edecekleri yer, işyeri ve/veya çalıştıkları yer gibi bilgileri de içerecektir.

Başvuru tamamlandıktan sonra, vergi dairesi tarafından bir vergi kimlik numarası verilecektir. Bu numara, yabancıların Türkiye’de vergi ödemesi gereken herhangi bir işlemde kullanılacaktır.

Türkiye’de vergi kimlik numarası alma süreci nasıl?

Türkiye’de vergi kimlik numarası alma süreci aşağıdaki adımları içerebilir:

Türkiye’de ikamet etmeyi ve Türkiye’de bir vergi dairesine başvuruda bulunmayı gerektirir. Bu başvuru için, yabancıların Türkiye’de ikamet ettiklerine dair bir belge (örneğin, bir ikamet izni veya bir turist vizesi) gerekmektedir.

Vergi dairesine giderek bir vergi kimlik numarası başvurusu yapın. Bu başvuru, yabancıların Türkiye’de yaşadıkları yer, ikamet edecekleri yer, işyeri ve/veya çalıştıkları yer gibi bilgileri de içerecektir.

Geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi ile birlikte başvuru yapın.

Başvuru tamamlandıktan sonra, vergi dairesi tarafından bir vergi kimlik numarası verilecektir. Bu numara, yabancıların Türkiye’de vergi ödemesi gereken herhangi bir işlemde kullanılacaktı

Yabancılar İçin Vergi Kimlik Numarası Ne İşe Yarar?

Türkiye’de vergi kimlik numarası (VKN), yabancıların vergi mükellefi olarak Türkiye’de işlem yapmaları sırasında kullanılan bir numaradır. VKN, bir yabancının Türkiye’de vergi levhası olarak kullanılır ve vergi borçlarının takip edilebilmesi için gereklidir.

VKN, Türkiye’de yabancı bir şirketin vergi levhasının olması durumunda, şirketin vergi levhasında yer alan vergi kimlik numarası olacaktır. Bu numara, şirketin vergi levhasında yer alan tüm bilgilerin vergi dairesine iletilmesini sağlar. Aynı zamanda, yabancı bir şirketin Türkiye’de vergi levhası olması durumunda, şirketin Türkiye’de yaptığı tüm vergi ödemelerinin kaydedilmesini ve izlenmesini sağlar.

Yabancı vergi numarası online nasıl alınır?

Türkiye’de yabancılar için vergi kimlik numarası (VKN) ve potansiyel vergi kimlik numarası  online olarak alınabilir. Aşağıdaki adımları takip ederek online olarak vergi kimlik numarası alabilirsiniz:

Öncelikle, Türkiye Vergi Dairesi’nin resmi web sitesine gidin (www.gib.gov.tr).

  • “Vergi Kimlik Numarası (VKN) Al” seçeneğini tıklayın.
  • Vergi Dairesi’ne giriş yapmak için gerekli olan bilgileri doldurun (TC kimlik numarası veya pasaport numarası ve şifre).
  • Eğer vergi levhası olmayan bir yabancıysanız, “Potansiyel Vergi Kimlik Numarası (PVKN) Al” seçeneğini tıklayın.
  • Vergi levhası almak istediğiniz ülkeyi seçin ve gerekli olan bilgileri doldurun (şirket adı, adres, faaliyet konusu vb.).
  • “Başvur” düğmesine tıklayın ve başvurunuzun onayını bekleyin.

Eğer başvurunuz onaylanırsa, vergi kimlik numarası veya potansiyel vergi kimlik numarası size iletilecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button