Çalışma İzni

Çalışma izni Türkiye’de çalışmak isteyen yabancıların almakta olduğu izindir.Türkiye ‘ de çalışma izni alabilmek için çalışma bakanlığı sistemi üzerinden E-Devlet ya da E-İmza ile başvuru yapılabilmektedir.Yabancılar Türkiye ‘ de çalışma hakkı kazanmak için çalışma izni almak zorundadırlar.

Çalışma izni başvuruları Yurtiçi çalışma izni başvurusu ve Yurtdışı çalışma izni başvurusu olmak üzere ikiye ayrılır.Türkiye’ de geçerli ikamet izni (Oturma İzni) bulunan yabancılar yurtiçi çalışma izni başvurusunda bulunabilirler.Geçerli ikamet izni (Oturma İzni) bulunmayan yabancılar ikamet etmekte olduğu ülkeden konsolosluk aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

Türkiye ‘ de çalışmak isteyen yabancıların çalışmaya başlamadan önce çalışma izni alma mecburiyeti vardır.Çalışma izni başvurularının usulüne uygun olarak yapılması gerekmektedir.Usule uygun yapılan başvurular 30 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ela alınan esaslarUluslararası İşgücü Politikasına uygunluk , Bakanlığa bildirilen belge ve bilgiler, yabancının çalışacağı meslekte niteliği ve işverenin uygunluğu göz önünde bulundurulmaktadır.

Çalışma izni başvurularınızda uzmanlarımızdan destek almak için Deniz Kurumsal İle iletişime geçiniz zaman ve para dan tasarruf ediniz.

Yabancı Çalışma İzni Çeşitleri

Çalışma izni türleri 5 çeşittir.Yabancıların istihdamına uygun olan çalışma izni türüne başvurmalıdırlar.Tüm çalışma izni türlerinin farklı prosedürleri vardır.Başvuru yapılmadan önce itina ile araştırılmalı ve istihdam edilecek yabancının yapacağı işe göre seçilmesi gerekmektedir.

Süreli Çalışma İzni

Süreli Çalışma izni ilk başvurular da 1 yıl olarak düzenlenmektedir.

Süresiz Çalışma İzni

Süresiz çalışma izni uzun dönem ikamet izni sahibi ve 8 yıl kesintisiz çalışma izni ile çalışmış olan yabancılara verilmektedir.

Bağımsız Çalışma İzni

Bağımsız çalışma izni kendi ad ve hesabına çalışma isteyen yabancılara verilmektedir.

Turkuaz Kart

Turkuaz Kart Türkiye’de yaşamak isteyen nitelikli yabancılara verilmektedir.

İstisnai Çalışma İzni

İstisnai Çalışma izni uluslararası iş gücü politikasına göre belirlenen yabancılara verilmektedir.

Çalışma İzni Muafiyeti

Çalışma izni muafiyeti kapsamında olan yabancılar çalışma izni muafiyet belgesi alarak bağımlı ve ya bağımsız olarak çalışabileceklerdir.Çalışma izni muafiyet belgesi alan yabancılar çalışma izninden muaf tutulacakları için ikamet izni almalarına gerek bulunmamaktadır.

Çalışma izni almış ve ya çalışma izni muafiyeti bulunan yabancıların belgeleri ikamet izni yerine de geçmektedir.

Çalışma İzni Uzatma

Çalışma izni uzatma başvuruları mevcut çalışma izni süresi bitmeden 60 gün önce yapılmaktadır.Çalışma izni süresi dolmuş olan yabancılara uzatma başvurusu yapılamamaktadır.

Yabancı Çalışma İzni Çeşitleri