Özbekistan Vatandaşlarına İkamet İzni

Özbekistan Vatandaşlarına İkamet İzni

Özbekistan Vatandaşlarına İkamet İzni

Özbekistan vatandaşları ikamet izni almak istiyorsa, öncelikle Türkiye’ye giriş yapmak için geçerli bir pasaporta veya vizeye ihtiyaç duyacaktır. Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra ikamet izni başvurusu yapmak zorundadır.Özbek vatandaşları Türkiye’de vizesiz 90 gün kalabilirler.Özbek vatandaşlarının bu süre dolmadan başvuruda bulanmaları gerekmektedir.Türkiye’de kalış sürelerine göre farklı ikamet izni tipleri vardır.

Özbekistan vatandaşının Türkiye’de ikamet etme nedenini ve ne kadar süre ile ikamet edeceğini belirtmelidir. Özbekistan vatandaşı, Türkiye’de ikamet izni almak için ilgili yerel makamlara başvuruda bulunmalıdır. Başvuru sırasında Özbekistan vatandaşının pasaport fotokopisi, vize fotokopisi, Türkiye’de ikamet ettiği yerin kira kontratı, tapu fotokopisi ve dask,yabancı sağlık sigortası  gibi belgeler istenebilir.

Türkiye’de ikamet izni almak için Özbekistan vatandaşlarının Türkçe dil bilgisine sahip olmaları da beklenmektedir. Eğer Özbekistan vatandaşı Türkçe bilmiyorsa, Türkiye’de ikamet izni için Türkçe dil eğitimi almaları gerekebilir.

Özbekistan vatandaşları, Türkiye’de ikamet izni alındıktan sonra, Türkiye’de ikamet etme süresi içinde izinlerinin geçerliliğini koruyan bir yabancı kimlik alacaktır. Bu izin özbekistan vatandaşının Türkiye’de ikamet etme izni hakkında bilgi içerecektir ve Türkiye’de kalış süresi sırasında geçerli olacaktır.

Özbekistan vatandaşları Türkiye’de ikamet izni almak için Göç İdaresine  başvuruda bulunmalıdır. Özbekistan vatandaşları için Türkiye’de ikamet izni almak için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

  • Özbekistan pasaportunun bir örneği
  • Türkiye’ye giriş yapacak olan uçak biletinin bir örneği
  • Türkiye’ye giriş yapacağınız tarih ve süre için bir seyahat planı
  • Türkiye’de kalış nedeninizi gösteren bir belge (örneğin, çalışma izni, öğrenci belgesi, aile ziyareti gibi)
  • Türkiye’de kalacağınız yerin adresi ve iletişim bilgileri
  • İkamet izni başvurusu için gerekli olan diğer belgeler

Başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında, Göç İdaresi tarafından size daha fazla belge istenebilir.

Özbekistan Vatandaşları Yabancı Çalışma İzni

Özbekistan vatandaşları Türkiye’de çalışmak için çalışma izni almaları gerekmektedir. Türkiye’de çalışma izni almak için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.Yurtiçi çalışma izni ve yurtdışı çalışma izni olarak yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button