Azerbaycan Vatandaşları İkamet ve Çalışma İzni

Azerbaycan Vatandaşları İkamet ve Çalışma İzni

Azerbaycan Vatandaşları İkamet ve Çalışma İzni

Azerbaycan vatandaşları ikamet ve çalışma izni başvuruları Göç İdaresi ve Çalışma Bakanlığı‘ na yapılmaktadır.Azerbaycan umuma mahsus pasaport sahibi olanlar 90 gün süre ile vizeden muaftır.90 günden fazla Türkiye’ de kalmak isteyen Azerbaycan Vatandaşları ikamet izni başvurusu yapmalıdırlar.Azerbaycan vatandaşları kalış amacına göre oturma izni başvurusu yapabilirler.Çalışma izni almak isteyenler için yurtiçi başvurular için ikamet izni sahibi olmaları şartı aranmaktadır.Eğer yabancı yurdışından başvuru yapacaklar ise Azerbaycan ‘daki Türk Konsoloslukları aracılığıyla iş sözleşmeşleri ile yurtdışı çalışma izni başvurusu yapabilmektedirler.

Azerbaycan Türkiye İlişkileri

Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri tarihsel olarak güçlü kültürel, ekonomik ve siyasi bağlara sahiptir ve iki ülke arasında yakın bir ilişki vardır. İki millet ortak bir tarihi ve kültürü paylaşıyor ve Türk ve Azerbaycan halkları arasında derin dilsel ve kültürel benzerlikler var. İki ülkenin karşılıklı savunma anlaşması da var ve Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı gibi çeşitli ekonomik projelerde işbirliği yaptı. Ayrıca Türkiye, 1991 yılında Azerbaycan’ın Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biriydi.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişki her iki ülkenin de gelecekte bağlarını daha da güçlendirmek istemesiyle bölgedeki en yakın ve en stratejik ilişkilerden biri olarak kabul edilmektedir.

İki Devlet Tek Millet

Azerbaycan Vatandaşı

Azerbaycan vatandaşı Azerbaycan vatandaşını ifade eder. Azerbaycan vatandaşı olmak için kişinin belirli bir süre ülkede yasal olarak ikamet ediyor olması, Azerbaycan dili ve anayasasına ilişkin bir sınavdan geçmesi ve sabıka kaydı bulunmaması gibi belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bir kişi doğum, evlilik veya vatandaşlığa kabul yoluyla da Azerbaycan vatandaşı olabilir. Bir Azerbaycan vatandaşı olarak oy kullanma hakkı, kanunlara uyma yükümlülüğü, gerekirse ülkeyi savunma görevi gibi hak ve sorumluluklara sahip olacaklardır.

Azerbaycan

Azerbaycan Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde yer alan bir ülke olan Azerbaycan‘ ın resmi adıdır. Kuzeyde Rusya, kuzeybatıda Gürcistan, batıda Ermenistan ve güneyde İran ile sınır komşusudur. Başkenti ve en büyük şehri Bakü’dür. Resmi dili Azerice, para birimi ise Azerbaycan manatıdır.

Azerbaycan Vatandaşları İkamet ve Çalışma İzni” te bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button