Çin Vatandaşları Oturma Ve Çalışma İzni

Çin Vatandaşları ikamet Ve Çalışma İzni

Çin Vatandaşları Oturma Ve Çalışma İzni

Çin vatandaşları oturma ve çalışma izni almak için belirli şartları yerine getirmeleri durumunda Türkiye’de oturma ve çalışma izni alabilirler. Diğer vize kategorilerinde de muafiyet hakları bulunmaktadır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamillerinin kısa süreli (30 günden az) kalışlarında Türkiye vizesi aranmaz, umuma mahsus pasaport hamilleri için Türkiye vizesi zorunludur.

Türkiye’de üç aydan fazla kalmayı planlayan umuma mahsus pasaport sahibi Çin vatandaşlarının vize için şahsen başvurmaları gerekmektedir. 90 günden fazla kalış planlanıyorsa ülkeye giriş yapıldıktan sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğüne kısa dönem ikamet izni başvurusu yapılabilir. Türkiye’ de oturma ve çalışma izni alırken de aynı durum geçerlidir.

Çin Vatandaşları E-Vize Başvurusu

Türkiye e-vize başvurusu bireylerin resmi bir web sitesi üzerinden vize başvurusunda bulunmalarını sağlayan çevrimiçi bir hizmettir. Başvuru sahipleri gerekli bilgileri doldurur ve Türkiye vize ücretini internet bankacılığı aracılığıyla öderler. Başvuru onaylandıktan sonra vize e-posta ile gönderilir ve vizenin çıktısı alınmalı ve varışta sınır görevlilerine sunulmalıdır. Türkiye vize başvurusu için kullanılan pasaportun, vize geçerlilik süresinin bitiminden itibaren en az 60 gün daha geçerli olması gerekmektedir.

Çin Vatandaşları Turistik Vize

Türkiye’ye turizm amacıyla seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi Çin vatandaşları için Türkiye turist vizesi gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri kısa süreli kalışlarda vizeden muaftır. Çin vatandaşı bir akraba veya şirket tarafından davet edilmişse turist vizesi başvurusu için davetiye ve ilgili belgelerin konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

Çin Vatandaşları Çalışma İzni Başvurusu

Çin vatandaşları çalışma izni başvurusu işveren tarafından bakanlığa yapılmaktadır.Türkiye ‘de çalışabilmeleri için çalışma izni almaları gerekmektedir.Türkiye’de çalışmak isteyen yabancıların genellikle bir Türk şirketi tarafından çalışma izni için başvuruda bulunmaları gerekmektedir Türkiye’deki işverenler, yabancı bir işçi istihdam etmek için bazı koşulları yerine getirmelidirler.

Çin vatandaşları Türkiye’de çalışmak için öncelikle çalışma izni başvurusunda bulunmalıdırlar. Başvuru, Türkiye’deki bir işveren tarafından yürütülür ve başvuru süreci oldukça uzun sürebilir. Başvuru süreci, çalışma izni için gerekli belgelerin sağlanması, işverenin beyanları, yabancı çalışanın iş tecrübesi ve eğitim belgelerinin incelenmesi gibi adımları içerir.

Türkiye’de çalışmak isteyen Çin vatandaşlarının Türkiye konsolosluğuna çalışma izni için şahsen başvurmaları gerekmektedir. Çin vatandaşının Türkiye’de çalışacağı şirketin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurması gerekiyor. Başvuru onaylanırsa Çin vatandaşının vize ücreti, çalışma izni ücreti ve oturma izni ücretini ödemesi gerekir.

Türkiye ile anavatanı arasındaki bir anlaşma nedeniyle muafiyet hakkı kazanmış olanlar, yabancı bir ülkede daimi ikametgahı olanlar ve 90 günden az çalışacaklar gibi bazı kişiler Türkiye çalışma izni şartından muaftır.

Çin Vatandaşları İkamet İzni

Çin vatandaşları Türkiye’de ikamet etmek istediklerinde Türkiye’de oturma izni almak için başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de ikamet etmek isteyen Çin vatandaşları ikamet izni kısa süreli ikamet izni için başvuruda bulunabilirler. Kısa süreli ikamet izni Türkiye’de yasal olarak 90 günden az kalış süresi için verilir ve turistik, ziyaret veya aile ziyareti gibi amaçlarla kullanılabilir.

Çin vatandaşları Türkiye’de kalış sürelerini 90 günden fazla planlıyorlarsa ikamet izni başvurusu yapmak zorundadırlar. İkamet izni, çalışma, öğrenim veya yatırım amaçları gibi farklı nedenlerle verilebilir. İkamet izni başvurusu Türkiye’de ikamet eden Çin vatandaşlarının Türkiye İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne şahsen başvurarak yapmaları gerekmektedir. Başvuru sahipleri, gerekli belgeleri sağlamalı ve başvuru ücretini ödemelidirler. Başvurunun kabul edilmesi durumunda, Çin vatandaşına ikamet izni verilecektir.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul şehrinde bulunan Çin’in resmi temsilciliğidir. Başkonsolosluk, Çin vatandaşlarının Türkiye’deki işlerini halletmelerine, Türk vatandaşlarının Çin’e seyahat etmeleri, iş yapmaları veya Çin ile ilgili konularda bilgi edinmeleri için hizmet verir. Çin ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapar ve iki ülke arasındaki kültürel etkileşimi destekler. Başkonsolosluk, Türkiye genelindeki diğer Çin konsoloslukları ve büyükelçiliği ile birlikte çalışarak, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirir ve güçlendirir.

Çin

Çin Doğu Asya’da yer alan ve dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Başkenti Pekin’dir ve resmi dili Çince’dir. Çin’in nüfusu 1.4 milyardan fazladır ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. Çin tarihi ve kültürü ile de zengin bir ülkedir ve birçok turistin ziyaret ettiği popüler bir turizm destinasyonudur teknoloji, tarım, inşaat, tekstil, otomotiv, havacılık, enerji ve diğer birçok sektörde ‘de öncüdür.

Çin Türkiye İlişkileri

Çin ve Türkiye diplomatik ilişkileri 1971 yılında kurmuşlardır. İki ülke arasındaki ilişkiler son yıllarda giderek artan bir ivme kazanmıştır.

Ekonomi alanında Çin ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2020 yılında 24,8 milyar dolara ulaşmıştır. İki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için çalışmalar yapılmaktadır. Çinli şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmaya başlaması da son yıllarda artmıştır.

Kültür alanında Çin ve Türkiye arasındaki etkileşim her geçen gün artmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Çin kültürünün tanıtımı için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Türkiye’de Çin dili ve kültürüne olan ilgi de artmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button